Saturday, May 28, 2022
IOD Search
Translate

SELECT A YEAR
MFD 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 - 2003

285th Masterclass for Directors (Online) programme participants list held on May 14-15 & 21-22, 2022
Sno Title Fname Lname Designation Company Industry Specialization
1 Dr. Robert Deva Arul Paulmer Director MIWrk Pte Ltd. Consultancy, Manufacturing Oil and Gas, Chemicals,
2 Air Vice Marshal Samuel M Nicodemus Director - Business Development Boeing India Defence Pvt. Ltd. Aerospace Defence
3 Ms. Ashlesha Simit Gupte Vice President - Human Resources Isprava Hospitality Pvt. Ltd. Hospitality Luxury Homes
4 Mr. Ashutosh Labroo Former Chief People & Culture Officer Athena Education Investments LLC, Dubai Retail Human Resources
5 Ms. Pooja Dawra Director TPC Leadership India Pvt. Ltd. Consulting
6 Ms. Jyoti Mallikarjun Senior Engineering Manager Vmware Software India Private Limited Software - Cloud infrastructure Provider Software engineering and Management
7 Mr. Emmanuel David Director Grid International India Consulting Culture and Leadership
8 Mr. C. Siva kumar Managing Partner R.V. Industries Manufacturing Engineering
9 Ms. Nazarene Marbaniang David Associate GRID International India Business Consulting
10 Mr. Vinit Vijay Phalnikar Regional Director - Internal Control & ERM A. Menarini India Pvt. Ltd. Pharma Finance
11 Mr. Vaidyanathan Muthusubramaniam Corporate Consultant
12 Mr. Ravoolapati Shankar Rao General Manager Indian Overseas Bank Banking
13 Mr. Rajnarayan Ramakrishnan Founder Rajnarayan & Associates Consulting People, HR, Talent, Culture, Leadership Development and Business Strategy
14 Mr. P. Srikanth Associate Vice President Global Insurance Brokers Pvt.Ltd. Insurance

The Company of Master Mariners of India In House programme participant list held on April 23, 24, 30 & May 01, 2022
Sno Title Fname Lname Designation Company Industry Specialization
1 Capt. Mohan Vasant Naik Director Dynacom Tankers Mangnt. Pvt. Ltd. Shipping Management
2 Capt. Birendra Kumar Jha Managing Director ASM Alliance Management Services (India) Pvt. Ltd. Shipping
3 Capt. Randhir S Mahadik General Manager Fleet Management India Pvt. Ltd. Maritime Certified Marine Ism Auditor/ Marine Hr/ Welfare Initiatives, Certified Nlp Trainer
4 Capt. Sheldon Serpes Head, Containers Elegant Marine Services Pvt. Ltd. Manning Container Division
5 Capt. Oliver Rajendra Prabhu Menezes Marine Superintendent Ship Management Ship Superintendent
6 Mr. Kirtan Vakil Business Development Manager Hindustan Institute of Maritime Training Maritime Maritime Education & Training
7 Ms. Saleha Shaikh Head Coordinator The Maritime Union Of India Maritime
8 Capt. Deepak Correa Chief Operating Officer Elegant Marine Services Private Limited Shipping Crew Management
9 Capt. Sridharma Sastha Port Officer Andhra Pradesh Maritime Board Ports &Shipping Working As Port Officer,Involved In Planning,For New Ports In Andhra Pradesh
10 Capt. Rangaraja Satishraja Mariner Superintendent Lighthouse Marine Services India Pvt. Ltd. Offshore Vessel Operations
11 Capt. Shailendra Kumar Rai Superintendent (Training + QHSE) Anglo Eastern Maritime Training Centre Shipping Training / Qa (Qhse)
12 Mr. Leonard Sequeira Head - Chief Crew Manning MSI Shipping Services India Pvt. Ltd. Shipping Manning
13 Capt. Vikram Lal Mathur Head of Technical & Commercial Operations SOCAR Trading Mercantile Marine Tanker Operations, Chartering, Asset Management, Team Building
14 Capt. Rahul Modi Master Mariner Anglo-Eastern Ship Management Shipping
15 Capt. Kuldeep Raj Vice President & Head (Marine) Reliance Industries Limited Shipping Master Mariner

284th Masterclass for Directors (Online) programme participants list held on April 09-10 & 16-17, 2022
Sno Title Fname Lname Designation Company Industry Specialization
1 Mr. Srikanth Sathiyanarayanan Tata General Manager Minda Industries Limited Automotive Components Embedded Systems, Automotive Electronics
2 Mr. Koshy Mathew Chief Operating Officer WJ Towell Co LLC FMCG Distribution General Management
3 Mr. Amitabh Sagar Group Chief Human Resource Officer FirstMeridian Business Services Human Resource management
4 Ms. Anooba Sunil Kini Director Image Gurukal Training & Consulting Pvt Ltd. Consulting Human Resources
5 Mr. Vivek Chandel Advisory Board Member Sensegrow Inc Technology Business Operations, Sales & Marketing, Fund raising
6 Mr. Anup Kumar Dave Founder ADVG Consultancy Manufacturing, Construction Turn Around
7 Mr. Yogesh Sood Chairman and Managing Director BYLD group Business Operations and Leading Senior Teams
8 Mr. Chander Mohan Minocha Chief General Manager Union Bank of India Banking Forex
9 Mr. Gautam Munish Former Director APJ, Global Accounts Hewlett Packard Financial Services(India) Pvt. Ltd. Financial Services P & L ownership
10 Mr. William Angelo Head - Retail Acquisition World Vision India NGO Sales & Marketing
11 Mr. Srinivasa Setty Badmi General Manager Union Bank Of India Banking Resource Mobilisation & Marketing
12 Mr. Phaniraj Jaligama President and Chief Executive Officer Ojas Innovative Technologies Pvt. Ltd. Information Technology Business Planning & Operations
13 Mr. Ajay Kumar Agarwal Chief Supply Chain Officer Furlenco (House of Kieraya) Furniture Manufacturing And Supply Chain
14 Mr. P.k. Banik Deputy General Manager Brahmaputra Valley Fertilizer Corporation Limited
15 Mr. M.P Sinha Deputy General Manager Brahmaputra Valley Fertilizer Corporation Limited

CII - IWN In House programme participant list held on March 26, April 02, 09 & 16, 2022
Sno Title Fname Lname Designation Company Industry Specialization
1 Ms. Anjali Nair Founder The HR Studio Consulting OD, HR processes,L&D, coaching
2 Ms. Bhavna Imran Communications Leader Corteva Agriscience India Pvt Ltd. Agriscience Specialization, Communications and Marketing
3 Ms. Sangeetha N Former Vice President Axis Bank Limited Financial Services Banking
4 Mr. Mahidhar Bolem Director Marsco Nutraceuticals Pvt. Ltd. Animal & Aqua Healthcare HR & Marketing
5 Ms. Shonalie Gupta Principal Consultant ANSR Global Corporation Pvt. Ltd. Technology / IT/ ITES Human Resources
6 Ms. Shreya Sethuraman Manager Stashfin Communications Communications and Public Policy Research
7 Ms. Shalaka Gadekar Independent Consultant Financial Services HR
8 Ms. Rupali Modi Chief Executive Officer eLogic Solutions India Pvt. Ltd. IT Services
9 Ms. Sweta Ladha Director Ans Placements Pvt. Ltd. Manpower Recruitment Domestic and International Recruitment
10 Mr . Ravi Reddy Managing Director Mirainxt Innoworks Pvt. Ltd. Technology Managing Investments
11 Ms. Preeti Reddy Chairwoman - South Asia Insights Division Kantar Market Research and Consulting Consumer Insights
12 Ms. Asha Pillai Global IDT Planner Shell India Markets Pvt. Ltd. Oil and Gas Finance Professional
13 Ms. Venkata Rathnamala Ledalla Vice President & Regional Head -
Corporate & Institutional Banking
Federal Bank Limited Banking and Financial
Services
Corporate Banking and Transaction Banking
14 Mr. Harpreet Singh Co-Founder and Managing Director Versura Shiksha Service Pvt. Ltd. Fintech, Financial Services Education Sector
15 Ms. Marian Paul Advocate and Legal Consultant Acecorp Legal Consultancy
16 Ms. Shovana Panigrahi Vice President RMZ Corp Holdings Pvt. Ltd. Real Estate

283rd Masterclass for Directors (Online) programme participants list held on March 12-13 & 19-20, 2022
Sno Title Fname Lname Designation Company Industry Specialization
1 Mr. Angrup Sonam General Manager United India Insurance Company Limited Insurance Marketing
2 Mr. Abhishek Mudgal Director & Country Manager De Lage Landen Financial Services India Pvt. Ltd NBFC General Management
3 Mr. Tejas Vinod Sura Managing Director Cubic Turnkey Pvt. Ltd. Construction Structural Engineering and Project Management
4 Mr. Manoj Sharma Executive Director Power Finance Corporation Ltd. Power Sector Funding Of Power Sector
5 Ms. Konpal Rae Consultant – Intellectual Property Rights Legal Intellectual Property Rights
6 Ms. Deepamani Rajendra Shetty Global Human Resource Director Roambee Corporation Information Technology Human Resources
7 Ms. Sunita Rangwani Kirpalani Consulting Partner BYLD Group Pvt. Ltd. Banking, IT, FMCG, Consulting Human Resources
8 Mr. Sanjay Kashinath Gore Senior Director Healthedge Information Technology DevOps and Engineering
9 Mr. ManishAjit Tanwani Chief Operations Officer De Lage Landen Financial Services India Private Limited Banking & Financial Services Operations & Finance
10 Mr. Arijit Ganguly Senior Vice President & Group Head- Taxation Mphasis Limited Technology Tax and Legal
11 Mr. SiddharthGovindrao Subhedar Engineering Consultant Advait Constructions Engineering, Construction, Infrastructure, Real Estate Civil Engineering, Project Management, Risk Management, QMS
12 Mr. Chandramouli Sankaranarayanan General Manager State Bank Of India Banking Credit, Risk & International Banking
13 Mr. MahendraSingh Rawat Partner & Country Head Guidehouse India Private Limited Information Technology IT & ITES
14 Mr. Ankur Sharma Head Marketing FG&G Distribution Pvt. Ltd. Insurance & Retail Marketing, Sales & Digital Transformation
15 Ms. Shubha Murthi Deputy Chief Operating Officer and International Director-Asia SOS Children's Villages International Social Sector General Management
16 Mr. Vijayan Muralidaran Practice Head Wipro Information Technology IT and Systems

Morningstar Group In House programme participant list held on 02, 03, 09 & 10 March, 2022
Sno Title Fname Lname Designation Company Industry Specialization
1 Mr. Craig Ellis Head of Finance APAC Morningstar Group Information Technology Enabled Services Finance
2 Mr. Aditya Agarwal Country Manager Morningstar Group Information Technology Enabled Services Law
3 Mr. Shreyas Shah Director Morningstar Group Information Technology Enabled Services Finance
4 Mr Craig Hutcheson Chief Compliance Officer - APAC Morningstar Group Financial Services Law
5 Ms. Rashmi Pandit Compliance & Secretarial Function Morningstar Group Financial Services Law & Company Secretary
6 Ms Purva Swan Senior Compliance Personnel Morningstar Group Financial Services Company Secretary
7 Mr. Pratik Parikh Head - Talent and Culture (HR) Morningstar Group Financial Services MBA

282nd Masterclass for Directors (Online) programme participants list held on February 12-13 & 19-20, 2022
Sno Title Fname Lname Designation Company Industry Specialization
1 Ms. Nikhita Mehra Vice President Yes Bank Limited Banking
2 Mr. Gajanan Narayan Namjoshi Global Chief Technology Officer - Core Banking HSBC Technology India Pvt. Ltd. Banking & Information Technology IT Program Management
3 Mr. Sunil Dinanath Joshi Senior Director - India Innovation Center Getinge Medical India Pvt. Ltd. Healthcare
4 Mr. Bhadresh Nalinkant Dani Vice President - Drives & Automation Bharat Bijlee Limited Drives & Automation Sales & Marketing, P & L, Business Strategy , Manufacturing , Supply Chain
5 Dr. Ravikumar Jain Director Symbiosis Institute of Business Management Education Finance
6 Mr. N. Vaideeswaran Chief Operating Officer Emerald Jewel Industry India Ltd. Jewellery Business
7 Ms. Lata Kumar Former Chief Financial Officer Thermax Babcock and Wilcox Ltd. Energy and Environment Finance, Accounts and Audit
8 Capt. Anwar Modak Marine Quality Assurance Superintendent Maritime Global Services LLP Shipping
9 Mr. Anup Nair Marine Quality Assurance Superintendent Maritime Global Services LLP Shipping
10 Mr. Kunal Gursahani Chief Executive Officer Alpha Plus Technologies Pvt. Ltd. IT Software, Technology, BFSI IT Governance, BFSI, Compliance, Healthcare
11 Ms. Tulsi Nowlakha Mirchandaney Managing Director Blue Dart Aviation Logistics Aviation
12 Mr. Sanjeev Srivastava Former President & Country Head Retail Equitas Small Finance Bank Banking, financial services and insurance Banking
13 Ms. Neera Sharma Chief Executive Officer Sistema Smart Technologies Limited Telecommunication Law
14 Mr. Murali Krishnaswamy Independent Consultant Logistics Finance
15 Mr. Senthil Thanga Pandian Delivery Director NTT Data Information Technology Project Management
16 Mr. R. Gokul Nath Independent Consultant Airline, Tourism, Travel & Hospitality General Management
17 Mr. Balfour Manuel Managing Director Blue Dart Express Limited Logistics
18 Mr. Ravikiran Yeleswarapu Quality Engineer Lead ENKA Power System EPC Projects Power & Infrastructure
19 Mr. Sankar Sastry Head - Human Resources NICE Technology
20 Ms. Jaya Lakshmi People Partner Google Technology
21 Mr. Ajit Kumar Ray Chief Manager - Finance Mahanadi Coalfields Limited Coal Industry Finance
22 Mr. Manoranjan Biswal Area Finance Manager Mahanadi Coalfields Limited Coal Finance
23 Mr. Anil Kumar Singh Chief Manager - Personnel Western Coalfields Limited Mining (Coal) Human Resources
24 Mr. Jugal Kumar Borah General Manager Coal India Limited Coal Mining
25 Mr. Shanti Swaroop Yadavalli Director K2K Fintech Solutions Pvt. Ltd. BFSI Banking And Information Technology
26 Mr. Srinivas Yadavalli Director K2K Fintech Solutions Pvt. Ltd. BFSI Banking And Information Technology
27 Ms. Pavithra Jayaraman Rajeev Partner Angaros Group Banking/Financial Services Risk, Regulatory, Fixed Income, Securitization, Capital Markets, Corporate Finance
28 Mr. PawanKumar Das General Manager Union Bank of India Banking AGRI lending, Financial Inclusion,Banking Operation
29 Mr. Pravin Tarachand Kirpalani Director - GSI Sales, West Orange Business Services India Technology Pvt. Ltd. Information Technology Services
30 Mr. Mandeep Singh Arora Lead Investor Relations & Fund Raising Alpha Alternatives Financial Services Wealth and Asset Management
31 Mr. Dattatray Sadashiv Mengde Head - Corporate office services Hindustan Construction Company Infrastructure development General administration, Facility management & Liaisoning

GAIL (India) Limited In House programme participant list held on 16, 17 & 18 February, 2022
Sno Title Fname Lname Designation Company Industry Specialization
1 Dr. Chandra Tripathi GAIL (India) Limited Executive Director (Medical Services) Gas Medical
2 Mr. Mahesh Gupta GAIL (India) Limited Ch General Manager (Training) Gas Civil
3 Mr. Deepak Sawant GAIL (India) Limited Managing Director, Mngl/ Cgm Gas Mechanical
4 Mr. Pradeep Mitra GAIL (India) Limited Ch General Manager (E&P) Gas Geology
5 Mr. Pawan Sharma GAIL (India) Limited Ch General Manager (O&M-Ng P/L) Gas Mechanical
6 Mr. Rajendra Kumar GAIL (India) Limited Ch General Manager (Marketing) Gas Gailtel Telemetry
7 Mr. Arvind Bywar GAIL (India) Limited Ch General Manager (Operations & Management) Gas Electrical
8 Mr. Hirdesh Kumar GAIL (India) Limited Managing Director, Cugl/ Cgm Gas Gailtel Telecom
9 Mr. Varatharajan Govindraj. GAIL (India) Limited Managing Director (Apgdc)/Cgm Gas Mechanical
10 Mr. Jokhan Prasad Singh GAIL (India) Limited Managing Director, Ggl/ Cgm Gas Metallurgy
11 Mr. Durga Nanda GAIL (India) Limited Ch General Manager (F&S) Gas Fire & Safety
12 Mr. Lalit Bhatt GAIL (India) Limited Zonal Ch General Manager Gas Information Technology
13 Mr. Kunal Kumar Ghosh GAIL (India) Limited Ch General Manager (C&P-Projs.) Gas Contracts & Procurement
14 Mr. Vivek Wathodkar GAIL (India) Limited Ch General Manager (Cgd) Gas Mechanical
15 Mr. Anand Makwana GAIL (India) Limited Ch General Manager (Marketing ) Gas Marketing
16 Mr. Harish Kumar Srivastava GAIL (India) Limited Managing Director (Agl) Gas Instrumentation
17 Mr. L. Arumugam GAIL (India) Limited Ch General Manager (Projects) Gas Instrumentation
18 Mr. Hitendra Kumar Garg GAIL (India) Limited Managing Director (Vgl) Gas Chemical
19 Mr. Parivesh Chugh GAIL (India) Limited Ch General Manager (TS & Projects) Gas Chemical

FICCI FLO In House programme participant list held on 04, 05, 09, 10 & 11th February, 2022
Sno Title Fname Lname Designation Company Industry Specialization
1 Ms. Mahima Poddar Agarwal Director Poddar Pigments Limited
2 Ms. Megha Jain Director Divinutty Products Pvt. Ltd. Food Products Marketing, Product Development
3 Ms. Usharani Manne Founder Director Polmon Instruments Pvt. Ltd. Manufacturing Finance
4 Ms. Reshma Swamy Managing Partner Ekamatra Global Solutions LLP Timber Marketing, Finance
5 Ms. S. Meena Senior Partner Astral Business Consulting LLP Consultant
6 Ms. Latha Padmanabhan Vijayan Director C Beyond Design Pvt. Ltd. Advertising
7 Ms. Paspuleti Pallavi Krishna Executive Director Tripura Constructions Real Estate Marketing & Compliance
8 Ms. Gauri Chawla Managing Director Golden Opportunities Pvt. Ltd. Consultancy Operations
9 Ms. Archana Garodia Gupta Director Touchstone Gems & Jewellery (India) Pvt. Ltd. Marketing, Finance
10 Ms. Supria Radaraman Chief Operations Officer Angadi Ventures Private Ltd. Handloom Marketing, Operations
11 Ms. Manjari Garodia Kapadia Partner Ideaquad Services LLP Consultancy Marketing, Operations
12 Ms. Vinita Bhatia National Head Bharuwa Solutions Pvt. Ltd. Sales, Strategy
13 Ms. Pragati Sureka Director Shivshakti Agro India Ltd. Healthcare Employee well being
14 Ms. Pratyusha Sharma Assistant Vice President Cognizant Technology Solutions Information Technology HR, Strategy, Management
15 Ms. Ria D.Patil Chandray Proprietor GIA Industries Marketing, Operations
16 Ms. Joyshree Das Verma Director Kaapro Management Solutions Pvt. Ltd. Consultancy Strategy, Planning
17 Ms. Richa Mohta Managing Director Gipsy Management Pvt. Ltd. FMCG Operations, Finance
18 Ms. Suramya Kedia Project Co-ordinator Great Galleon Ventures Ltd.
19 Ms. Anushri Agarwal Chief Operations Officer Optho Pharma Pvt. Ltd. Healthcare Sales
20 Ms. Neela Tatu Founder Director Equine Biotech Pvt. Ltd. Consultancy Finance
21 Ms. Sonia Bhatia Director Frontier Alloy Steels Limited Manufacturing
22 Ms. Varsha Jain Director and Head - CSR Endurance Technologies Limited

281st Masterclass for Directors (Online) programme participants list held on January 08-09 & 15-16, 2022
Sno Title Fname Lname Designation Company Industry Specialization
1 Mr. Anoop Thampy Managing Director DOPAG India Pvt. Ltd. Manufacturing Metering and Mixing Technology
2 Ms. Pamela Kundu Director UiPath Inc. Information Technology Customer Experience , Digital Transformation
3 Mr. ArnavPralin Fadnavis Managing Director infinite VARIABLE Pvt. Ltd. Technology, Services, Hospitality Community Management and Room of Requirements
4 Mr. GirishShivshankar Yadav Manager - Environmental Health and Safety PPG Asian Paints Chemicals Sustainability, EHS And Product Stewardship
5 Mr. Pankaj Srivastava Senior Consultant Mitkat Advisory Services Pvt. Ltd. Risk Advisory Predictive Risk Intelligence
6 Mr. GhanashyamDattatraya Bhinge Director - Finance Tetra Pak Group Manufacturing Finance and Business transformation
7 Dr. Balla Swamy Former Director & General Manager New India Assurance Company Insurance General Insurance
8 Mr. Rahul Shreedhar Dudhade Head of Crewing Northern Marine Management (India) Pvt. Ltd. Shipping
9 Mr. AjitKumarr Nair
10 Mr. Manoj Raghavendra Program Director Eurofins IT Solutions India Pvt. Ltd. Life Science IT Solutions Engineering
11 Mr. Raja Ganabathi Director Zibtek Pvt. Ltd. Software And Development Software
12 Mr. Prasad Gopalan Director & CEO Agastih Analytics Pvt. Ltd. Management Consulting Performance Transformation
13 Ms. Swetiee Ashok Shetty Sr. Vice President & Chief of Institutional Alliances (Acquisition) & Corporate solution channel SBI Life Insurance Company limited Insurance Marketing
14 Ms. Shailja Chandra Head - Business Development Plasser IndiaPvt. Ltd. Industrial Manufacturing Marketing
15 Dr. Bhishma RaoSS Gajavelli Senior Manager Dell Technologies Manufacturing Marketing & Analytics
16 Ms. Vani Gupta Dandia Founder CherryPeachPlum Growth Partners Management Consulting Marketing and Communications
17 Mr. Santhosh Shekar Independent Consultant Innovation and Knowledge Management
18 Dr. Ramachandra Aryasri Ankisetti Director KovidaLimited Education Strategy, Mentoring, Accreditation, School Leadership
19 Mr. Alok Purohit Managing Director Rapid Global Business Solution India Pvt. Ltd (Rgbsi) Technology and Management
20 Mr. Ramesh Kapahi Chief Financial Officer S M Sehgal Foundation Social /NGO Finance, Taxation & Legal
21 Ms. Kavita Nair Director Blue Dart Express Limited Logistics
22 Mr. AbhashChandra Singh General Manager - Mining Western Coalfields Limited Public Sector Unit Coal Production
23 Mr. P. Narendra Kumar General Manager - Personnel Western Coalfields Limited Coal production Human Recource
24 Mr. AnilKumar Gupta General Manager - Finance Central Coalfields Limited Coal India Finance & Accounts
25 Mr. Sanjib Kumar Debnath General Manager - Finance Mahanadi Coalfields Limited Mining Finance
26 Mr. Arvind Kumar Singh General Manager - Mining Mahanadi Coalfields Limited Coal Industry Coal Mining (Underground & Opencast)
27 Mr. DillipKumar Behera General Manager - Personnel Bharat Coking Coal Limited Public Sector Human Resource Management
28 Mr. Rajesh Kumar Amar General Manager - Mining Central Mine Planning and Design Institute Coal Mining Engineering
29 Ms. Laxmi Arun Kumaar Director Orril Energy Services Pvt. Ltd. Service Industry Human Resources
30 Amb. Navdeep Singh Suri Former High Commissioner to Australia and Ambassador to Egypt and UAE Indian Foreign Service
31 Mr. Hemant Vishvas Khadse Director FLS Engineering Consultants Private Limited Service Industry Fire & LV Security Consultant
32 Mr. AnojKumar Singh Vice President - Global Carrier Sales Vanu India Private Limited Telecom

2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 - 2003
© Since 1990 Institute of Directors (IOD) India, All rights reserved.